Dobre praktyki wymyślania gier dydaktycznych

Wymyślanie symulacji biznesowych na szkolenia jest bardzo nieprzyjmne oraz wymaga wyjątkowych kompetencji. Od dziecka dla zdrowia psychicznego musimy się zajmować przyjemnościami, uśmiechać się do ludzi oraz poznawać naturę nowych rzeczy. Gry edukacyjne można uznać za powrót do dzieciństwa. Gry i symulacje można wykorzystywać w sesjach szkoleniowych razem z typowymi zajęciami i dyskusją moderowaną.
W tym artykule opiszę dobre praktyki opracowania dobrej fabuły biznesowej. Niejeden projekt rozwojowy wzbogaci się o niezastąpiony element dydaktyczny. Trenerzy opowiadają o tym, iż dużym wyzwaniem jest napisać strukturę takiej symulacji dla menedżerów. Symulacja biznesowa musiałaby posiadać z góry zdefiniowane etapy. Przypomniało mi się o nich, wtedy gdy znalazłem ten serwis internetowy: Licencjonowane Gry Szkoleniowe
Gdy 4 dni temu organizowałem szkolenie stosując grę dydaktyczną, przyszło mi do głowy, aby przez najbliższe miesiące stworzyć książkę na ten temat. Niżej zamieszczam parę zasad na temat układania gier szkoleniowych.

Najpierw pomyśl na jaki rodzaj zagadnień ma być omówiony w ramach gry szkoleniowej. Są takie zagadnienia, które są bardzo ciekawe: narzędzia kierownicze, rozwój zawodowy, zaopatrzenie i sprzedaż, produkcja, zarządzanie zasobami ludzkimi.

W dalszej kolejności udaj się do sklepu dla naszych milusińskich i sięgnij po gadżety z czasów wczesnego dzieciństwa. W sklepie z zabawkami możesz nabyć: klocki, łamigłówki, lalki, samochodziki oraz inne małe gadżety dla dzieci. Takie zabawki będą przydatne do opracowania fabuły gry szkoleniowej.

Potem wymyśl i zapisz jako scenariusz reguły gry dla menedżerów. Opracuj ją na dużym flipcharcie używając kolorów oraz pogadaj o niej z rodziną. Ludzie, którzy zagrają jako pierwsi powiedzą ci, jak zrobić poprawki.

Trzeba też w grze szkoleniowej opracować niespodziewane sytaucje, bonusy czy też efekty specjalne.

W drugim z kolei poście na blogu pokażę schemat planu symulacji edukacyjnej.

Wojciech Zwierzyniecki
Redaktor tego postu jest absolwentem kierunku dziennikarstwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego i studiów podyplomowych z obszaru  komunikacji międzykulturowej. Posiada tytuł Konsultanta Rozwoju Osobistego XHF. Mieszka w Katowicach.  Od piętnastu lat koordynuje warsztaty i tworzy gry dotykające tematyki kompetencji  społecznych w branży „ubezpieczenia”.

TEMATY BOGA:
Symulacje Strategiczne
Treningi handlowe
Gry korporacyjne
Komunikacja międzykulturowa
Symulacje Six Sigma
Zarządzanie zmianami
Firmy szkoleniowe
Opracowania dla instruktorów