Kwestie wpływające na reguły zachowań w grupie

W innych wpisach opisałem kolejne kroki tworzenia grupy. Nakreśliłem, w jaki sposób sformalizowane zostają reguły sposób funkcjonowania w zespole. Często bywają one sformułowane w ramach przepisów dotyczących pracy. John Blair w swojej świetnej książce z tego tematy opisał, że normy powstają jako naturalny wzór pewnych cech wspólnych pomiędzy pierwotnymi osobami wewnątrz zbiorowości na temat: techniki pracy, działania, cele. Wskazówki, jak to wykorzystać w praktyce można znaleźć w tym miejscu:    Szkolenie Team Building
Normy zespołowe możemy posegregować w kategorie, pochodzące z poszczególnych dziedzin funkcjonowania grupy, czyli:
Współdziałanie na niwie zawodowej – zwyczaje odnoszą się do technik aktywności zawodowej i pokazują niektóre ulotne zwyczaje – czy robić w pracy przerwy, ile godzin pracować w ciągu dnia, jak ciężko ma być, aby pracownika docenić, i tym podobne.
Stosunki pomiędzy pracownikami – trzeba nadmienić, że można wskazać reguły, które zapobiegają nieporozumieniom w zakresie: delegowania spraw bieżących, współdecydowania o losie zespołu lub grupy, przyznawania korzyści za współdziałanie w zespole oraz innych spraw, które bywają źródłem potencjalnych zadrażnień.
Strój i język – członkowie grupy zwykle upodabniają się do siebie, zwykle posiadają wspólny język: slang albo pojęcia metodyczne, związane z sytuacją zawodową.
Są tacy uczestnicy zbiorowości, którzy odznaczają się tym, że miewają dużo gwałtowniejszy wpływ na zjawisko tworzenia reguł, aniżeli pozostali. Od mniej wpływowych uczestników zbiorowości oraz od nowych rekrutów zbiorowość zawsze oczekuje zaakceptowania tych sposobów działania.
W następnym artykule scharakteryzuję kwestie oddziałujące na powstawanie ról zespołowych.
Na tą chwilę to tyle moich myśli.
Opracowanie: Jan Kowal
I JESZCZE JAK ZWYKLE GARŚĆ NIETYPOWYCH STATYSTYK DOTYCZĄCYCH TEAM BUILDING Z OSTATNIEGO OKRESU:
– Najchętniej zamawiana forma zajęć : spotkania i aktywności wyprawowe ze znanym podróżnikiem
– Najlepiej wycenione w ankietach po evencie gry – opinie uczestników: planszowe gry strategiczne
– Uśredniona wielkość zespołu uczestniczącego w grze: siedemdziesiąt uczestników.
– Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na impreze: początek tygodnia.
– Najchetniej preferowana część kraju: Sudenty

ŹRÓDŁO: Training Projects
Realizujemy survivalowe szkolenia team building i długo niezapomniane wyjazdy integracyjne dla pracowników.
Zdajemy sobie sprawę, że pozytywnie odebrane szkolenie albo wyjazd to także klimatyczny ośrodek konferencyjny. W naszej ofercie posiadamy blisko dwieście przepięknych miejsc z całego kraju. Polecamy nasze imprezy integracyjne oraz  team building.Najczęściej działamy w Sudetach, pod Warszawą jak również na Kaszubach. Wolimy  miejsca na łonie natury . Przy dobrej pogodzie szkolimy na terenie otwartym, a jeśli pogoda jest zła – w salach szkoleniowych.