Menedżerowie korporacji nie potrafią harmonogramować

W zamieszczonym przez mnie dzisiaj niezbyt długim artykule zaprezentuję relację na temat projektu szkoleniowego, które prowadziłem. Szkolenie było w zakresie kierowania działaniami projektowymi. Najbardziej zdziwiło mnie, że najbardziej palącym zagadnieniem dla kierowników projektów jest zrobienie porządnego planu i poprawne zapisywanie swoich dążeń. Właściwie jest to zgodne z wynikami prac naukowych, które odnajdziesz tu: Zaawansowane Szkolenia  Radzenie Sobie Ze Zmianą .
Jednakże przechodząc do opisywanego spotkania z menedżerami – szkolenie zorganizowałem w hotelu górskim w Tatrach. Zapowiedziało w nim udział 16 pracowników centrali przedsiębiorstwa. Szkolenie trwało 14 godzin szkoleniowych.
Pierwszego dnia uczestnicy chcieli się narysować siebie na kartkach papieru, następnie w pięcioosobowych grupach przeszli przez ćwiczenie w zakresie szacowania środków materialnych i niematerialnych w działaniach projektowych. Wykorzystałem do tego klocki Duplo, co oprócz efektu edukacyjnego wywołało nieoczekiwaną frajdę i niezwykłe zaangażowanie.
Efekty  case study przedstawiłem uczestnikom na flipcharcie. W dalszej części szkolenia pokazałem film, który znalazłem na portalu fajnefilmy.pl. Byłem bardzo zainteresowany, jak wieloletni uczestnicy zrozumieją ten film.
Kolejnego dnia przedstawiłem uczestnikom narzędzia informatyczne stworzone w celu administrowania projektem. To był ten moment – wówczas zauważyłem nagle, iż kierownicy nie wiedzą jak tworzyć plany i poprawnie zapisywać punkt przeznaczenia w swoich przedsięwzięciach. Zaskakującą cechą tych problemów było – menedżerowie nie potrafili odróżnić zmaterializowanej wizji przyszłości od harmonogramu działań. Kolejne godziny zdecydowałem się spędzić na szkoleniu w praktyce trudnej sztuki ustalania harmonogramów.
O NAS
Niniejszy serwis redaguje ekipa mających wieloletni staż fachowców organizujących kursy dla przedsiębiorstw z bardzo wielu dziedzin gospodarki.

W tym blogu  często przeczytasz też o:
– badania satysfakcji pracowników w przedsiębiorstwach wszelkich branż
– kwestionariuszy osobowościowe
– kursach z zarządzania
– szkolenia dla pracowników
– kierowanie kadrami