Style dokształcania się uczestników szkoleń

Jednym z powodów, ażeby wykorzystywać różnego rodzaju symulacje menedżerskie, jest styl uczenia się przez dorosłych. Innymi słowy chodzi o technikę nabywania nowych kompetencji poprzez mechanizmy percepcji informacji stosowaną przez określonego uczestnika szkoleń. John Kolb w wypracowanym w ciągu 10 lat schemacie zaprezentował  zasadnicze sposoby pozyskiwania nowych informacji: dywergencyjny, asymilujący, kognitywny, inkrementacyjny. Dzięki tym stylom Adam Mumford oraz Jonas Keynes 28 lat temu wymyślili kwestionariusz, który pozwala na samodzielne zdiagnozowanie własnego strategii dokształcania się. Zobacz w zasobach autorów: Nowoczesne Gry Strategiczne 
Autorzy jeszcze w innych materiałach wskazują na określone role, które przybierają uczestnicy szkoleń:
Aktywista, lubiący nowe sytuacje. Bywa aktywny, przejawia pragnienie niekończącego się dokształcania się, zawsze optymistycznie usposobiony i lubiący innych ludzi. Najpierw coś robi, dopiero potem myśli. Uwielbia cokolwiek pozna sam  przetestować – czy  na pewno się to sprawdzi w praktyce.
Diagnostyk – inaczej myśliciel. Analizuje poszczególne rozwiązania wskazując najlepsze z nich. Tego typu uczestnicy szkoleń nie potrafią uczyć się w skomplikowanych warunkach, wszystkie swoje wybory i działania muszą przetestować samemu.
Teoretyzujący naukowiec – dla mnie jest to ponad wszystko perfekcjonista. Jego pytania bywają nadwyraz uporządkowane, a działania zbyt usystematyzowane. Nieźle rozumie schematy,  najczęściej przekształca rzeczywistość wokół niego na chronologiczne schematy.
Świadomość wyżej wymienionych sposobów uczenia się jest niezwykle przydatna w czasie organizowania szkoleń. Umożliwia trenerowi dostosować się do cech ludzi biorących udział w szkoleniu. Jak widać, sposób uczenia dorosłych to również kompetencje z psychologii, nie wyłącznie technik tworzenia piramidy zdolności wykonywania pracy.
Jan Prawda
Redaktor tego artykułu jest absolwentem kierunku anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego i studiów podyplomowych z dziedziny  analizy transakcyjnej. Posiada licencję Mistrza Planowania Strategicznego ANX. Zawodowo realizuje się w Dąbrowie Górniczej.  Od pięciu sezonów koordynuje warsztaty i opracowuje badania dotyczące kreatywności w sektorze „przemysł lekki”.

O NASZYM BLOGU:
Symulacje Team building
Kursy interpersonalne
Gry komputerowe
HR dla nieHRowców
Gry produkcyjne
Rozwój osobisty
Wydarzenia team building
Poradniki  dla coachów