Z jakich powodów wybieranie pracowników o podobnym charakterze może być niebezpieczne dla firmy.


Według opinii wielu osób błędne przeprowadzenie rekrutacji i znalezienie po tym niezbyt dobrego pracownika może kosztować nawet pięćdziesiąt procent rocznego wynagrodzenia. I to jest to tylko i wyłącznie ilość pieniędzy, jaką trzeba będzie zapłacić na wynagrodzenia a także Kursy Trenerskie dlsa takiego pracownika. A oprócz tego do tego dochodzą inne kwestie, na przykład bałagan w firmie czy konieczność poszukiwań kolejnego pracownika.

Podczas procesu rekrutacji jest się narażonym na liczne błędy, w szczególności będzie to dotyczyć osób, jakie nie zajmują się na co dzień tego typu obowiązkami, nie mają wystarczającego przygotowania, lecz koniec końców będą się musieli tym zająć. Dlatego też przed podjęciem tego wyzwania należy zapoznać się z najważniejszymi błędami, które w czasie tego procesu można popełnić.

Jednym z częściej spotykanych problemów, jakie pojawiają się w dużej liczbie firm przy wyborze pracowników jest rekrutacja ludzi podobnych do siebie. Wiele osób może nawet nie traktować tego jako niewłaściwy wybór, ale przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że zespoły które się składają z odmiennych charakterów są znacznie efektywniejsze.

Bardzo często tego typu sytuacje pojawiają się w przedsiębiorstwach, które dzięki starym, sprawdzonym metodom dochodzą do jakiegoś etapu, lecz nie mogą go przeskoczyć i albo pozostają w miejscu, albo nawet zaczynają się cofać. Równocześnie różnorodne próby jakiś zmian i dopuszczenie do załogi nowej krwi nie mają szans powodzenia.

Nowo zatrudniani pracownicy albo zmuszani bywają do akceptacji dotychczasowego porządku i dawno ustalonych reguł i zasad, albo są zepchnięci w kąt i w pewnej chwili składają wypowiedzenie. Działania tego typu bardzo skutecznie wszelakie inicjatywy oraz pomysły, jakie pojawiają się wraz z nowymi osobami.

Sytuacja tego typu może się w dużym stopniu odbić na stratach w przedsiębiorstwie, bo w sytuacji gdy pracownicy często się zmieniają, to wydatki na ich przygotowanie do pracy najnormalniej nie będą się zwracać. Poza tym w firmie pojawia się za duża monotonia, często spotykanym objawem jest także obniżona kreatywność i niechęć na wszelakie zmiany i nowości w podejściu do większości spraw.